FORUM

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

» RADIO MAXIM WEST » S.O.S - EMISIUNE INTERACTIVA LA RADIO MAXIM WEST » 

IMAGINEA CONTEAZĂ?

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1default IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 2:27 pm

Admin

Admin

Azi spunem că o femeie este liberă să facă orice, numai să nu-și pericliteze reputația. Paradoxal, deși în practică se poate dovedi că e foarte versatilă, în realitate domnișoara alege să-și țină ascunse… plăcerile carnale de care are parte – tocmai din teama de a fi catalogată drept o ușuratică. Această teamă provine tocmai din stilul agresiv al consorților masculi de a judeca libertinajul sexual al partenerelor lor. Unele femei cu trecut amoros bogat se simt vinovate și caută să se disculpe, apărând mecanisme de apărare inconștiente. Mulți bărbați spun că sunt de acord ca femeia să fi avut parteneri multipli, dar în sufletul lor poate apărea o rană emoțională. Pe de altă parte, femeile compară partenerii în sinea lor… generând iminent conflicte în cuplu.

Concluzia este că indiferent de alegerile pe care le facem pe plan sexual și câți foști iubiți acumulăm la “activ”, numărul acestora ar trebui să rămână confidențial – cel puțin față de partenerii noștri?

http://citadella.forumer.ro

2default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 2:52 pm

mihaela

Eu cred ca in ziua de azi barbatii sunt mai deschisi la minte si nu mai este o problema cati parteneri a avut, oare cine se mai gandeste la azta atunci cand sunt in culmea fericiri,stim cu toti ca barbatii in ziua de azi nu mai vor o relatie de durata,le este mai usor asa sa zboare din flkare in floare,atunci de ce ar mai gandi negativ daca femeile marturisesc cati parteneri au avut atat timp cand ei nu vor o relatie stabila,nu ne ramane decat sa ne calugarim sa ramanem neprihanite,nu?

3default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 3:11 pm

Admin

Admin
Deci spui partenerului cate relatii ai avut inaintea lui sau nu? Din proprie initiativa sau astepti sa fii intrebata?

4default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 3:20 pm

mihaela

Intotdeauna am spus,sinceritatea pt mine este un lucru sfant,Acum depinde cat este el de curios sa ma intrebe inainte sa apuc eu sa ii povestesc,nu imi este rusine cu trecutul meu,ptr ca nu eu am fost de vina pt terminarea relatiei..

5default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 8:30 pm

Vizitator

Vizitator
Intre libertate si libertinaj este o mare diferenta. Asa ca uneori mai au si barbatii dreptate.

6default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 9:10 pm

Admin

Admin
Femeile au şanse mai mari de a fi mulţumite în căsnicie dacă nu au avut alţi parteneri în afară de soţii lor; în schimb, fericirea bărbaţilor în căsnicie nu are legătură cu numărul partenerelor avute înaintea căsătoriei. Acestea sunt concluziile la care au ajuns cercetătorii care lucrează în cadrul National Marriage Project din SUA.

Femeile care au avut mai mulţi parteneri sexuali înainte de căsătorie au căsnicii mai puţin fericite, dar o asemenea corelaţie nu a fost observată şi în cazul bărbaţilor.

Rezultatele cercetătorilor au fost expuse în raportul 'Before 'I Do': What Do Premarital Experiences Have to Do with Marital Quality Among Today’s Young Adults?', publicat la  University of Virginia, de către Galena K. Rhoades and Scott M. Stanley.

Cercetarea a avut în vedere 1.294 femei şi bărbaţi necăsătoriţi, cu vârsta de 18-34a ani, care au fost urmăriţi timp de 5 ani, interval în care 418 dintre ei s-au căsătorit. Numai 23% dintre aceştia avuseră relaţii sexuale exclusiv cu persoana cu care se căsătoriseră.

Conform raportului, peste jumătate dintre femeile chestionate şi care avuseseră relaţii sexuale numai cu soţii lor se declarau foarte mulţumite de căsniciile lor.

În schimb, se declarau satisfăcute de mariaj doar 42% dintre femeile care avusesră relaţii sexuale premaritale cu 2-9 parteneri şi numai 22% dintre cele care avuseeră, înainte de căsătorie, 10 sau mai mulţi parteneri sexuali.

În schimb, pentru bărbaţi, numărul partenerelor sexuale înainte de căsătorie nu pare să aibă vreo legătură cu gradul de satisfacţie în căsnicie.

Mulţi oameni, spun autorii raportului, cred că ceea ce au făcut în tinereţe nu le afectează relaţiile de la vârsta adultă, dar concluziile raportului arată altceva: experienţele din trecut au impact asupra fericirii în căsnicie.

E posibil ca femeile care au avut mai mulţi parteneri să fie mai puţin mulţumite de căsnicia lor deoarece sut conştiente de existenţa unor alternative.

De asemenea, mai multe relaţii în trecut înseamnă mai multe despărţiri, ceea ce poate duce la o viziune mai negativă asupra dragostei, ceea ce poate avea impact asupra mariajului.

„Asta nu înseamnă neapărat că sexul înainte de căsătorie va prejudicia căsnicia, dar, pentru femeile care urmăresc să aibă o căsnicie reuşită, sexul premarital cu mulţi parteneri poate fi riscant”, spun cercetătorii.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Sept 22, 2015 9:23 pm, editata de 1 ori

7default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 9:11 pm

Admin

Admin
Se cam bat cap in cap cercetatorii astia.

8default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mar Sept 22, 2015 9:21 pm

mihaela

O prostie mare...cine te iubeste,nu ii intereseaza trecutul ci prezentul si viitorul,numai cei batuti in cap te taraste in trecut,atat timp cat ii esti fidela,il ingrijesti il iubesti,ce sa vrea mai mult,daca e prost sa caute in trecut e perderea lui..

9default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 8:36 am

Vizitator

Vizitator
mihaela a scris:daca e prost sa caute in trecut e perderea lui..

...ca nici nu stie ce...perde, mocofanu'...

10default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 1:07 pm

HBB

Consider ca e o prostie sa-i soliciti partenerei/ partenerului o lista detaliata cu fostii parteneri sexuali pe care i-a avut. Pe de alta parte, cum spunea si cris, exista o diferenta intre libertate si libertinaj.
Inca exista barbati care zboara din floare in floare pana la o anumita varsta si apoi cauta sa se casatoreasca cu virgine mai tinere cu vreo 20 de ani. I-am intalnit eu, nu vorbesc din carti. Dupa parerea mea sunt bolnavi psihic.
Fiecare are dreptul sa aiba cate relatii vrea, de orice natura vrea. Nu detinem controlul asupra imaginii / reputatiei pe care o avem, dar demnitatea noastra e in mainile noastre. N-ar trebui sa ne preocupe cum ne vad altii. Ar trebui sa ne preocupe cum ne simtim noi in raport cu noi si cu trecutul nostru. Prefer sa traiesc singura decat sa am langa mine un prost care sa se creada buricul pamantului.

11default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 1:44 pm

HBB

Si totusi....imaginea conteaza!  

12default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 1:55 pm

Admin

Admin
Adica orice armasar devine gloaba?!? Acu' cu ceva arginti in buzunare multe fete inchid ochii.

13default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 2:43 pm

zorro_

HBB a scris:Si totusi....imaginea conteaza!  

sunteti chiar rautacioase !... unii se uita in oglinda

14default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 3:02 pm

HBB

Eu nu-s rautacioasa, sunt doar un bun observator!

Adica orice armasar devine gloaba?!? Acu' cu ceva arginti in buzunare multe fete inchid ochii.

Adica astia care au pretentii nu prea au ce sa ofere.

15default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 6:36 pm

Vizitator

Vizitator
Admin a scris:Adica orice armasar devine gloaba?!?

Dar nu orice gloaba a fost armasar

16default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 7:13 pm

Constantin Alecu

Nu stiu daca conteaza prea mult cati o fi avut inaintea mea oare...sunt sau nu bun multi punandu-si aceasta intrebare..poate e un castig sa aiba o vasta experienta sexuala partenera in sine . nu e de ajuns pana la urma ascundem cate ceva asa ca nu va faceti griji...fiecare dintre noi e liber sa faca ce vrea depinde daca ai sau nu noroc ..sa fie buna cu de toate ca femeia ramane femeie pana la urma..

17default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Mier Sept 23, 2015 8:47 pm

Admin

Admin
De acord Cris, reciproca nu e valabila.
"Dar nu-i totuna leu să mori
Ori câine-nlănţuit."

18default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Joi Sept 24, 2015 4:02 pm

HBB

Ba-i acelasi lucru! Tot la 2 m sub pamant ajungi!

19default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Joi Sept 24, 2015 4:11 pm

mihaela

zorro_ a scris:

Zorro.tu ești o excepție...

20default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Joi Sept 24, 2015 4:31 pm

mihaela

Constantin Alecu a scris:Nu  stiu  daca  conteaza  prea  mult  cati  o  fi  avut  inaintea  mea  oare...sunt  sau  nu  bun  multi  punandu-si aceasta  intrebare..poate e  un  castig  sa  aiba  o  vasta  experienta  sexuala  partenera  in  sine .  nu  e  de  ajuns  pana  la  urma  ascundem  cate  ceva  asa  ca  nu  va  faceti griji...fiecare  dintre  noi  e  liber  sa  faca  ce  vrea depinde  daca  ai  sau nu  noroc  ..sa  fie  buna  cu  de  toate  ca  femeia  ramane  femeie  pana  la  urma..
Bine gândit Alecu...

21default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Vin Sept 25, 2015 10:24 am

zorro_

mihaela a scris:
zorro_ a scris:

nu nu, nu sunt nici o exceptie.....inca n-am inebunit

22default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Vin Sept 25, 2015 11:01 am

Vizitator

Vizitator
Imaginea este direct proportionala cu self-respectul. Oricat s-ar incerca ascunderea ipocriziei si falsitatii sub masca moralitatii si educatiei, pe undeva tot plezneste la un moment dat. Un sfat pentru femei: pe ala care e atat de curios ''cati, cum, cand...'' e bine sa-l trimiteti din start la plimbare pe centura.
Iar pentru barbati, un singur cuvant: diplomatie!

23default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Vin Sept 25, 2015 11:14 am

mihaela

Ehei,asta e crisul 
 nostru bv...

24default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Vin Sept 25, 2015 11:16 am

mihaela

zorro_ a scris:
mihaela a scris:
zorro_ a scris:

nu nu, nu sunt nici o exceptie.....inca n-am inebunit
Adică...ne-ai mințit ca te-ai uitat în oglindă..!?

25default Re: IMAGINEA CONTEAZĂ? la data de Sam Sept 26, 2015 1:53 pm

Butterfly

Dupa parerea mea, sexul se face si nu se discuta si cred ca am spus tot cu asta, desi eu am intalnit mai mult barbati care se lauda cu 'escapadele' lor, cu barbatia lor.
Pentru mine ramane valabila zicala ca 'dupa razboi multi viteji se arata', caci daca ii iei la 'bani marunti' nu se mai dovedesc atat de voinici.
Categoric ca nici femeile si nici barbatii care au caracter nu trebuie sa se 'laude' cu numarul sau calitatea partenerilor anteriori
A face sex e una, a face dragoste e alta, eu prefer sa fac dragoste, sa pun mult suflet si mult sentiment in ceea ce fac si asta fac. Si atunci cand esti cu partenerul pe care il iubesti iti daruiesti si sufletul si trupul, imaginand ca nu mai exista nimic pe lume, decat voi doi

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum