FORUM

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

» PROTOCOALE » POIANA LU' IOCAN » 

TOPICUL CULORILOR

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1default TOPICUL CULORILOR la data de Dum Aug 30, 2015 9:31 pm

mihaela

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Dum Aug 30, 2015 9:32 pm

mihaela

3default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Dum Aug 30, 2015 9:34 pm

mihaela

4default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Dum Aug 30, 2015 9:36 pm

mihaela

Eliza sa îmi spui daca vrei să postez poze stil,Gif,, dacă vrei trebuie să le faceți vizibile voi,după tabletă pot doar linkul.

5default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Lun Aug 31, 2015 12:11 am

Admin

Admin
Buna Miha, asta trebuie sa-l intrebi pe Cris, el e cu partea tehnica. :1a:

http://citadella.forumer.ro

6default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Lun Aug 31, 2015 3:26 pm

mihaela

Admin a scris:Buna Miha, asta trebuie sa-l intrebi pe Cris, el e cu partea tehnica. :1a:
Atunci stiu răspunsul.. :24:

7default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Joi Sept 03, 2015 7:33 pm

mihaela

8default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Joi Sept 03, 2015 7:34 pm

mihaela

9default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Lun Oct 05, 2015 9:25 am

Admin

Admin

10default Despre culori la data de Sam Oct 31, 2015 7:11 pm

Thea

Sunt mereu împrejurul nostru, ne înveselesc, ne întristeaza, ne îmbraca, ne îmbata si ne fac sa visam. Culorile ne exprima.

Pentru fiecare din noi culoarea inseamna ceva, pentru unii culoarea reprezinta un mod de viata, pentru altii înseamna un mijloc de a-si castiga traiul, în timp ce pentru altii culorile sunt doar o alegere care tine de moda sau de dispozitie. Fiecare simte ceva datorita culorilor, ne exprimam prin ele, traim prin ele.

Culorile calde, luminoase, creeaza buna-dispozitie, au un efect stimulativ, promoveaza si intretin starile afective pozitive.

Departe de monotonie si non-culorile ne exprima, vorbesc:

Albul este o reflectare a luminii, este perceputa ca fiind culoarea puritatii, curateniei si sigurantei. Albul mai semnifica neutralitate si purificare. E folosit adesea pentru noi începuturi si este asociat cu ideea de bunatate. In design albul poate fi mereu folosit ca sursa balansarii culorilor.

Negru poate avea un efect coplesitor pentru ca nu emite lumina. Inspira putere (mentala) si autoritate. Da senzatia de mister si fascineaza prin posibilitati. E continatoare de emotii profunde tocmai pentru ca în întuneric se poate gasi orice. Este simbol universal pentru conceptul de rau. Negrul nu se sparge de nici o alta culoare, in schimb poate sparge, intrerupe orice culoare. Imi place sa spun ca pot fixa limite cu ajutorul negrului.

Griul este o trecere dinspre alb spre negru. Senzatia pe care o produce este de constanta si monotonie. Nu întamplator, este culoarea drumurilor pe care mergem: clar duce undeva si este stabil. Totusi, prea mult gri e asociat cu stari mentale negative de depresie. Transmite conservatorism.

11default Coloreaza-ma frumos la data de Sam Oct 31, 2015 7:13 pm

Thea

E de mentionat din capul locului ca preferinta pentru o culoare sau alta poate spune ceva despre firea unei persoane, dar nu totul. Poate cel mai semnificativ test al culorilor este testul Luscher, cel care se bazeaza pe alegerea culorilor în niste succesiuni în functie de preferinta de moment. Testul interpretat corect poate avea rezultate destul de precise despre starea de moment a celui care îsi face testul. Dincolo de teste si stiinta exista si interpretarile care ne sunt familiare si destul de la îndemana. Gaseste mai jos atat interpretarile simbolice ale culorilor, cat si explicatiile si aplicatiile lor în viata de zi cu zi.

Rosu. Este o culoare care prin definitie stimuleaza: inima bate mai repede, respiratia se accelereaza. Asadar, rosu e furie, agresivitate, dar si pasiune, erotism. Rosul atrage atentia, poate însemna atractie, dar si interdictie. La haine, rosul da o usoara senzatie de greutate si, evident, o vizibilitate crescuta. In amenajarile interioare rosul folosit nepotrivit poate ataca psihicul, te poate indeparta din propriul spatiu. Rosu in bucatarie te poate face a crede ca mananci o friptura nefacuta, il poti mereu asocia cu mancarea. In schimb, in dormitor, pentru unele persoane, rosul poate aduce un plus relatiei de cuplu.

Galben. La vederea galbenului apare o stimulare benefica a metabolismului, dar si a sistemului nervos, pentru ca se produce o descarcare de serotonina, de aici si impresia de optimism si energie. E un bun stimulent pentru intelect si creativitate. E mult folosit in marketing pentru cresterea vanzarilor.

Verde. La nivelul organismului, verdele produce o relaxare si o detensionare. De aceea, e considerata o culoare care calmeaza si echilibreaza. Fiind o culoare foarte prezenta în natura, e linistitoare si obisnuita ochiului uman – de aceea e si foarte recomandata în designul interior, in special in dormitoare. Verdele exprima renastere, viata, cruditate.

Albastru. Induce o senzatie de calm pentru ca încetineste ritmul cardiac si respirator. Astfel, e asociat cu spiritualitatea, pacea si stabilitatea – sunt o multime de uniforme albastre, nu? Poate din toate aceste motive este si o culoare atat de populara în preferintele oamenilor. In exces poate fi prea racoritor, poate induce o senzatie de umezeala.

Maro. Este o culoare a neutralitatii organice. Simbolizeaza originea tuturor lucrurilor, este culoarea pamantului, de aceea sta în spatele unor concepte precum stabilitate, relatii puternice si încredere. Poate fi asociata planurilor foarte stabile. Pentru produse, duce cu gandul la natural si organic.

12default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Dum Noi 01, 2015 10:21 am

Admin

Admin
Imi plac culorile, chiar daca nu le folosesc tot timpul in vestimentatie sau design interior, imi place albastrul dintotdeauna, mov-ul, albul intra-adevar, ma duce cu gandul la zapada, la curat, rosu, da, imi da senzatia de caldura, de viu, verdele clocoteste de viata, galbenul mai putin chiar ma oboseste cand privesc in soare sau ceva galben, negrul ma linisteste atunci cand il port si chiar am multe haine negre, dar albastru ramane dragostea mea, in foarte multe nuante.

13default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Dum Noi 01, 2015 2:12 pm

Thea

In copilarie iubeam albastrul, apoi am folosit mult negru, am avut multi ani predominati de alb, dar foloseam toate culorile in nuante de pastel. Acum iubesc toate culorile la fel, fiecare in contextul potrivit.

14default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Joi Noi 05, 2015 9:33 am

Admin

Admin
Iată cum se alege culoarea anului!
În fiecare an,  Pantone anunță care va fi culoarea vedetă. pentru 2015, a fost aleasă Marsala, dar alegerea este cam criticată. Compania Pantone din Statele Unite a luat ființă în anii '66, ca o tipografie și design iar acum este punctul de referință al lumii culorilor. Pantone s-a autointitulat ”autoritatea globală a culorii”, care dictează trendul și normele culorilor. Ca o dovadă, în trei luni după alegerea culorii anului 2015, această culoare s-a regăsit în tot felul de domenii, de la modă la construcții, elemente decorative, cosmetice sau carcase de Iphone.
Dar cine sunt persoanele care decid ce culoare va fi încoronată ca regina anului? Cum o aleg si pe ce criterii?
„Am citit odată într-o revistă germană că este aleasă de un grup de persoane care după ce beau mult, pun degetul pe o culoare, la întâmplare”, explică amuzată Carola Seybold, directorul Pantone Europa, pentru elconfidecial.com, în timpul unei vizite de afaceri la Madrid.
„Evident că nu se întîmplă asta”, afirmă Seybold. În spatele acestei alegeri sunt trei membri din conducerea firmei Eiseman, Laurie Pressman și David Shah, alături de un grup de 40 de experți din toată lumea, ce sunt în contact permanent.
„Au în vedere mai mulți factori: chestiuni sociale, momentul economic, filme, clipuri sau musica din topuri, ce culori cred mari firme din domeniu că sunt în top”, explică Seybold. „Dintre toate, alegem o familie de culoare. Dacă se crede că e nevoie de energie, atunci se alege o gama de roșu si de aici, în ce direcție se va merge dintr=o paletă de 2100 de tonuri de culoare.Odată ales tonul de culoare, trebuie găsit numele. Este important să nu insemne ceva ciudat, în nicio limbă din lume”, precizează expertul Pantone.

”În 2012, culoarea anului a fost Tangerine Tango, un portocaliu roșiatic. „Statele Unite erau în recesiune și oamenii aveau nevoie de un impuls, de optimism și de aceea a fost aleasă”, aminteste Seybold. Anul următor a fost rîndul Smaraldului. „Semnifica naturalul, dar și piatra prețioasă. După recesiune, era momentul ca oamenii să aibă mai mulți bani de cheltuit, așa că ne-am gândit la o culoare de lux. În 2014, culoarea anului a fost Orhidea Radiantă. E culoarea creativității și inovației. Pentru a impulsiona piața, e nevoie de acele două calități” a arătat directorul Pantone.
În acest an, culoarea încoronată a fost Marsala și pentru prima oară Pantone a fost criticată pentru alegere. ” În anii anteriori am avut culori vii și vesele, iar oamenii nu se preocupau. Marsala trebuie înțeleasă. Nu e o culoare care să te facă să strigi, ci apelează mai mult la interiorul fiecăruia. Aduce tonuri joase de maron, care sugerează încredere și confort, în timp ce roșul aduce energie” afirmă Seybold, în apărarea alegerii. Este o culoare atemporală. Se poate folosi clasic sau modern. Directorul Pantone asigură că această culoare induce o senzație de confort și liniște. Este motivul pentru care mocheta de la clasa I al primului zbor comercial, al unui Boeing 747 în 1970 era Marsala. Un alt argument sunt multiplele combinații pe care le permite, cu kaki, gris, mov si turcoaz.

15default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Sam Noi 07, 2015 3:08 pm

Thea

Culoarea este pur şi simplu lumina de diferite lungimi de undă / frecvenţe şi lumina este o forma de energie vizibila formata din fotoni. Trăim într-o lume unde culoarea domină vieţile noastre si afectează starea noastra; stim ca albastru este calmant si rosu ne poate face tensionati.
Suntem permanent inconjurati de unde electromagnetice de energii, dintre care culoarea reprezinta doar o mică parte.
Spectrul vizibil noua este format din sapte culori principale; retina din ochii noştri are trei tipuri de receptori de culoare, sub formă de conuri. Putem detecta, de fapt, doar trei dintre aceste culori vizibile - rosu, albastru si verde - culorile primare. Percepem apoi aceste trei culori amestecate în creierul nostru si astfel vedem si celelalte culori.
Lungimea de undă şi frecvenţa de lumină influenţează culorile pe care le vedem, pentru ca cele sapte culori au diferite lungimi de undă şi frecvenţe.

Rosu este la capătul de jos al spectrului şi are o lungime de undă mai mare si o frecvenţă mai mică, iar violetul din partea de sus a spectrului are o lungime de undă mai mică şi o frecvenţă mai mare.
Culoarea vine pur şi simplu din lumină. Pentru a vedea aceasta avem nevoie de o prisma. Când lumina soarelui trece printr-o prisma, lumina este împărţit în şapte culori vizibile de refracţie. Refracţia este cauzată de schimbarea vitezei cu care se confruntă un val de lumină atunci când schimbă mediul.

Cantitatea de energie dintr-o anumită undă a luminii este proporţional legata de frecvenţa sa; astfel, o frecvenţă de undă mare are o energie mai mare decât cea a unui val de lumină cu frecvenţă redusa.
Fiecare culoare are propria lungime de undă şi frecvenţa, fiecare culoare poate fi măsurată în unităţi de cicluri sau unde pe secundă.
O lungime de undă este distanţa dintre aceleaşi locaţii, pe valuri adiacente. De exemplu, un ocean cu valuri de10 de metri ar avea o lungime de undă de 10, în timp ce un ocean de valuri de 30 de metri are o lungime de undă de 30.
Culoarea roşie are o lungime de undă de aproximativ 700 nanometri, iar violetul are o lungime de undă mai scurtă.

În Univers, valurile de energie pozitive şi negative vibreaza constant şi produc unde electromagnetice ce se deplasează cu o viteză incredibil de mare. Fiecare dintre aceste unde au lungimi de undă diferite şi viteze de vibraţii. Lumina călătoreşte în valuri.

Despre frecvenţă
Frecvenţa unui val este determinata de numărul de valuri complete - sau lungimi de undă, care trece la un moment dat în fiecare secunda.
uloarea roşie are o frecvenţă de aproximativ 430 bilioane vibraţii, în timp ce violet are o frecventa mai mare, astfel încât fiecare val violet trece mult mai rapid decât cel de culoare roşie.
Toate lumina se deplasează cu aceeaşi viteză, dar fiecare culoare are o lungime de undă diferita, ca şi frecvenţă.
Pentru exemplificare, să presupunem că valuri de 10 de metri ajung la mal la fiecare 5 secunde, deci au o frecvenţă de 5, în timp ce alte valuri ajung la fiecare 10 de secunde, având o frecvenţă de 10.
In acelaşi mod undele radio au frecvenţe diferite, ca şi lungimi de unda, si anumite staţii pot fi ascultate doar la o anumite frecvente sau lungimi de undă.
Culorile cu o mai mare frecvenţă sunt violet - indigo - albastru
Culorile de joasă frecvenţă - galben - portocaliu - rosu

16default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Sam Dec 12, 2015 1:33 am

Admin

Admin
A vazut cineva in realitate Aurora boreala? Tare imi doresc s-o vad. SI iar voiam emoticonul ala.

17default Re: TOPICUL CULORILOR la data de Lun Dec 21, 2015 9:38 pm

evanescent

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum