FORUM

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

» RADIO MAXIM WEST » S.O.S - EMISIUNE INTERACTIVA LA RADIO MAXIM WEST » 

OMUL DE LANGA NOI !

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

1default OMUL DE LANGA NOI ! la data de Vin Oct 16, 2015 1:36 pm

Admin

Admin
Rezumarea primului mesaj :

TEMA PROPUSA DE EU :

Eu a scris:As propune o discutie legata de felul in care sunt privite si tratate persoanele cu afectiuni psihice, atat la nivelul individului cat si al societatii romanesti. Anul acesta m-am confruntat, din pacate , cu doua asemenea evenimente. O colega si buna prietena, pe care am internat-o impotriva vointei ei si propria mea fiica. Pot spune ca am deja o experienta bogata in aceasta cauza.Desi cazurile au fost asemanatoare-acelasi diagnostic- tratamentul , sau mai bine spus comportamentul angajatorului si al colegilor a fost diferit. In cazul colegei mele, firma la care lucram- o firma mica, fara potential financiar extraordinar- s-a implicat, la initiative patronului, in gestionarea situatiei. Eu am fost cel care s-a ocupat debunul mers al lucrurilor-legatura cu medicii, support psihologic prin organizarea unor vizite scurte impreuna cu toti colegii-in fiecare zi nu mai mult decat doi, de fiecare data altii. La externare, prietena mea a fost primita la munca intr-un mod absolut normal, ca si cum ar fi revenit dupa weekend. Fiica mea, angajata in multinational...in faza in care nu mai avea discernamant-nu locuiam impreuna, am realizat destul de tarziu problema-au facut o sedinta in care I-au pus in fata cererea de demisie. Fiica mea a lucrat in farma, toti cei implicate sunt medici si psihologi. Au constientizat exact situatia dar au preferat aceasta solutie...Fiica mea avea pozitie de top management. Din acel moment...tacere! Acum se confrunta cu probleme privind angajarea, desi este sub tratament, se comporta absolut normal. Este recuperata. Trebuie sa recunosc faptul ca, pana la a ma lovi de aceasta situatie, ii priveam cu reticenta pe cei care se confruntasera cu acest gen de probleme. Acum realizez faptul ca afectiunile psihice nu sunt altceva decat boli, ca, in cea mai mare parte pacientii sunt recuperabili. Voi dezvolta pe seara aceasta tema. Sunt multe de spus.

http://citadella.forumer.ro

51default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:00 pm

Felix

Am citit. A te plange de medici incompetenti e ca si cum te miri ca dupa noapte vine zi. Nu am gasit alta rima Nu sunt incompententi, sunt nepasatori. Dupa ora 16..sau depinde, fiecare are aceleasi necazuri ori bucurii ca ale noastre. Pe scurt, serviciul e serviciu...trec alea 8 ore si acasa sunt ca noi. Cunosc vreo 4, imi pot face o parere. Exact cum am zis in postul anterior..NIMENI NU SE IMPLICA mai mult decat ii permit sau are chef in alea 8 ore. Sfat : un psiholog particular batran, dezinteresat si cu experienta. Ori un cocar baro...daca fetita e majora. Si cu el sa ramana forever. Increderea in tine/sine, bucuria de a trai, rezolva orice boala psihica, fie ca e reala ori inchipuita.

52default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:17 pm

Eu

Bun! Acum, vreau sa fac o precizare: traind aceasta experienta, implicat fiind, observand comportamentul oamenilor fata de cei care au trecut sau trec printr-o astfel de situatie as fi vrut sa aflu felul in care va raportati voi, colegii de forum, la aceasta realitate. Recunosc deschis, pana in momentul in care am trait aceasta experienta priveam cu detasare si ...analitic, critic, persoanele in cauza. Fara empatie. Fara sa realizez faptul ca, in ciuda unor sustineri postate aici conform carora la originea acestor afectiuni ar sta fie zestrea genetica-mostenirea- valabila in anumite situatii, fie socuri sau frustrari,afectiunea psihica este o boala ca orice boala, se manifesta astfel intrucat afecteaza creierul...Motivele aparitiei perturbarilor psihice pot fi diverse si...neasteptate: dezechilibru hormonal, traume fizice, emotionale...stil de viata dezorganizat, evolutie intrauterina deficitara-purtatoare consumatoare de droguri, alcool etc.

53default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:24 pm

Eu

Dragul meu Felix, daca tratamentul recomandat de tine ar functiona, nu ai mai intalni picior de femeie in spitalele de specialitate...unde sunt, din pacate, majoritare...Mai nasol in cazul barbatilor afectati...nu crezi?
In privinta medicilor, ai dreptate oarecum...stabilirea precisa a diagnosticului- care asigura reusita in recuperare- presupune investigatii dedicate si de lunga durata. Din pacate numarul celor care sufera de afectiuni psihice este intr-o continua crestere, astfel incat unui medic ii revin foarte multi pacienti. Astfel, calitatea actului medical scade direct proportional.

54default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:30 pm

Felix

Din pacate ori nu, majoritatea femeilor ajunse acolo se vindeca prin metoda pe care am zis-o. In arhiva spitalelor ori pe desfasuratorul de la camerele de supraveghere se poate vedea explicit. Este vba de cazuri de depresie..adica 90% din ce au femeile. La fel si cu formele incipiente de paranoia. Nu sunt medic psiholog si nu ma bag la mai multm spun doar ce stiu si pe ce sunt sigur

55default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:35 pm

Felix

Da, barbatii afectati de aceeasi chestie recurg des la sinucidere, in general prin anabolizante amestecate cu bautura. In fine, nu e gluma si stiu ce zic. Barbatilor le e MULT mai greu sa-si gaseasca o partenerea de sex..desi problema hormonala/psihica nu e atat de grava ca la femei

56default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:42 pm

Eu

Saracii medici...si mai spui ca nu lucreaza peste program...

57default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:44 pm

Felix

Dupa mai era cum mai era..dar mai lucreaza si peste..direct

58default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Joi Oct 29, 2015 3:54 pm

Eu

Acum am inteles! Clar, nu ne mai vindecam...

59default Re: OMUL DE LANGA NOI ! la data de Vin Oct 30, 2015 5:19 pm

Thea

Dintre jocurile umantatii, cele mai solitare si lugubre jocuri sunt jocul de-a D-zeu.
Sa aveti pace, nu totul e joaca. Multi au murit din cauza jocurilor jucate deasupra lor.
Si uite, D-zeu a decis, cei asupra carora altii jucau jocuri lugubre, sa fie dati la o parte si cei care au fost jucati, sa fie iluminati si inaltati.

Inca in asta viata, ca sa poata si plati

Uneori citesc spiritual, alteori citesc altfel.

Depinde de voi.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum