FORUM

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

» ARTĂ - CULTURĂ - RELIGIE - POLITICĂ » BREAKING NEWS » 

SOCIAL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1default SOCIAL la data de Joi Oct 08, 2015 10:51 am

Admin

Admin
Imparte cu ceilalti: Primul frigider comunitar din Romania

A aparut si in Romania, primul frigider comunitar si speram ca acest gest se va inmii!! Daca ai ramas cu alimente pe care nu le mai consumi, sau vrei sa le imparti, du-le in frigiderul care se afla pe Strada Foisorului nr. 56-58, Sector 3 - Bucuresti.

In luna mai a anului 2014, o stire facea furori pe retelele sociale: un barbat din Arabia Saudita a amplasat un frigider in fata casei sale, pentru ca vecinii sa poata lasa acolo surplusurile de hrana si pentru ca cei nevoiasi sa nu mai fie astfel nevoiti sa cerseasca de mancare. Dupa cate s-ar parea, sistemul functioneaza de minune, iar oamenii saraci pot veni oricand la frigider, fara a cere permisiunea proprietarului. Povestea acestui act de generozitate a circulat apoi cu viteza, iar Seicul Mohamad al-Arefe a postat pe contul sau de Twitter un mesaj de incurajare: „Mereu am zis ca oamenii din Hali sunt generosi. Un barbat monteaza un frigider in fata casei, pentru resturi de mancare; un act indirect de caritate pentru cei sarmani,” a comentat Seicul, potrivit BBC.

Cateva luni mai tarziu, in anul 2015, proiectul „frigiderul solidaritatii” a fost lansat in Galdakao (un oras din Spania cu 29.000 de locuitori): localnici, dar si restaurante sau localuri pot depozita acolo resturi de mancare sau hrana nefolosita, pe care ar fi urmat sa o arunce la gunoi. Orice produs lasat in frigider poate fi luat de oricine crede ca are nevoie de el. „Cred ca am reusit, pana acum, sa economisim 300 de kilograme de hrana care altfel ar fi ajuns la gunoi”, spune Álvaro Saiz, organizatorul proiectului.

Ideea i-a venit dupa ce a vazut ca nu se cauta solutii pentru eterna problema a hranei aruncate iresponsabil de catre supermarketuri. S-a documentat si a descoperit ca in Berlin, Germania, exista o retea de frigidere din care oricine se poate servi, asa ca a decis ca experimentul trebuie incercat si in Spania. Doua luni a durat faza birocratica a proiectului (hartogaria, asigurarile) si, in acest rastimp, unele voci au fost critice la adresa ideii. „Dar am realizat ca oamenii care nu sprijineau ideea de fapt nu intelegeau ce voiam sa facem”, spune Saiz.

„Scopul proiectului nu este sa hraneasca numai nevoiasii. Nu este un act caritabil. Este vorba de a folosi hrana care, altfel, ar ajunge la gunoi. Nu conteaza cine ia ceva din frigider. Poate fi si Julio Iglesias. Este vorba exclusiv de recuperarea unei valori si de lupta cu risipa de mancare”, explica acesta. Proiectul are si un set de reguli stricte: nu se depoziteaza, in frigider, peste crud, carne cruda sau oua, dar nici produse care au depasit perioada de valabilitate; O echipa de voluntari trebuie sa verifice periodic frigiderul, pentru a-l goli de produse care expira – asta, teoretic, deoarece pana acum tot ce s-a pus in frigider s-a luat zilnic.

Saptamana trecuta, si orasul Murcia, tot din Spania, aflat la peste 600 de kilometri distanta inspre sud, a preluat ideea si astfel a rasarit al doilea „frigider al solidaritatii” din acest stat, iar Saiz sustine ca a primit telefoane de la comunitati de peste tot din Spania (dar chiar si din Bolivia), interesate sa deruleze o operatiune asemanatoare. Restaurantelor li se pare o idee buna, mai ales ca, spun reprezentantii acestora, un local arunca multa mancare de altfel inca buna si este pacat de atata risipa.

http://citadella.forumer.ro

2default Re: SOCIAL la data de Joi Oct 08, 2015 10:55 am

Vizitator

Vizitator
Aia sigur nu au tigani prin zona...

3default Re: SOCIAL la data de Joi Oct 08, 2015 1:11 pm

Admin

Admin
Stiam de initiativa cu cafeaua, te duci la o cafenea si platesti o cafea in plus pentru cineva care nu-si permite. E greu sa mai credem in cinste si corectitudine, dar cu pasi mici poate se fac lucruri mari. Sau sunt eu prea idealista. Ideea e buna, multi arunca mancarea, altii o daruiesc celor cu posibilitati reduse. Dar e discutabila si igiena intr-un asemenea loc.

4default Re: SOCIAL la data de Joi Oct 08, 2015 1:20 pm

Vizitator

Vizitator
S-a cam dus si treaba aia cu cafeaua. Probabil e greu sa discerni intre nevoiasi si profitori.

5default Re: SOCIAL la data de Joi Oct 08, 2015 6:00 pm

Thea

Daca vrei sa ajuti, nu sta pe ganduri si nu te indoi.
Indoiala face sa se creeze rupturi si ajutorul sa nu ajunga unde este nevoie.
Trebuie sa credem in ceva. In puterea intentiei de exemplu,
Eu cred in bine, chiar cu pretul de a fi considerata naiva. Nu e un pret mare platit, nu ma afecteaza puternic ce gandesc altii.

Oricum, cel ce ajuta siesi isi face bine in primul rand, pentru ca isi creeaza o atmosfera de belsug curat, deschizand o posibilitate de multumire.
Nu facem din asta o nevoie, o datorie, nu trebuie sa simti nevoia sa imparti, trebuie sa fii constient ca ai un preaplin, si este de unde.
In mod sigur toti avem , mereu, preaplin undeva.
Eu ofer preaplinul cuiva care stiu ca il foloseste util si fara a-si bate joc de el. De obicei se deschide cosul abundentei cu acest simplu gest, si tot ce intreprind imi aduce bucurii, multumire, pace, liniste.

Multumesc

6default Re: SOCIAL la data de Sam Oct 24, 2015 2:18 pm

Admin

Admin
Guvernul va modifica Codul Fiscal din nou, printr-o ordonanta de urgenta, iar printre cele mai mari schimbari se afla si reducerea TVA-ului la apa.

Guvernul ar putea amenda printr-o Ordonanta de Urgenta Codul Fiscal, astfel incat sa cuprinda 4 noi masuri: scaderea TVA la apa de la 24% la 9% un regim diferit de impunere a microintreprinderilor, reducerea impozitului pe dividende, dar si modificarea impozitarii invatamantului preuniversitar.

„In cazul microintreprinderilor, plafonul ar putea creste de la 65.000 euro la 100.000 si spunem asa: azi avem 3% daca nu declari niciun angajat. Daca ai un angajat, impozitul va fi 2% iar cu doi angajati impozitul coboara la 1%. Fiecare isi va face calculul sa vada cum iese mai bine”, a spus joi Eugen Teodorovici, ministrul Finantelor.

„Practic e vorba de norme de munca si de o anumita continuitate a contractelor. Adica nici sa ai doi angajati cu jumatate de norma…mergem pe norme intregi „, a explicat Teodorovici.

In cazul impozitului pe dividende, acesta ar urma sa fie de 5% si sa se aplice pentru dividendele din 2015 incasate incepand cu 2016.

De asemenea, microintreprinderile vor fi impozitate diferit, in functie de numarul angajatilor, iar impozitul pe dividende ar urma sa fie de 5%.

In paralel, vor fi majorate plafoanele microintreprinderilor, de la 65.000 euro la 100.000 euro, concomitent cu reducerea impozitului pe venit.

De asemenea, Executivul va scuti unitatile de invatamant universitar de la plata impozitului pe profit, in prezent de aceasta masura beneficiind doar invatamantul preuniversitar.

7default Re: SOCIAL la data de Sam Oct 24, 2015 4:12 pm

Thea

Ce-i astaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ?
Buna-vestire ?

8default Re: SOCIAL la data de Sam Oct 24, 2015 4:47 pm

evanescent

Se apropie alegerile . A inceput sezonul de reduceri
Sa vedem , parca orice modificare pe Cod trebuia sa intre in vigoare dupa 6 luni de la modificare . Or , noi suntem in octombrie .
Amuzant este ca nici nu a intrat in vigoare noul Cod si deja s-au facut modificari .
Nu m-ar mira ca , pana la sfarsitul anului , sa apara si modificarea modificarii modificarilor ..legiuitorul ne rasfata .

9default Re: SOCIAL la data de Sam Oct 24, 2015 4:56 pm

Thea

A-ha, vin alegerile. Pacat de reducerea la inutilitate a unui drept castigat prin mari sacrificii, dar: " O tempi, o mores. "

10default Re: SOCIAL la data de Sam Oct 24, 2015 9:05 pm

Vizitator

Vizitator
Ala-bala-pontocala....pe de o parte se reduce, pe la altele creste. Si nu ma refer la penisii ori salarii. La accize si alte ''chichite'' ce sunt mai putin in atentia maselor.

11default Re: SOCIAL la data de Mar Oct 27, 2015 1:06 pm

Thea

Hai sa batem sistemul

12default Re: SOCIAL la data de Mar Oct 27, 2015 3:42 pm

evanescent

Sistemul nu poate fi batut decat in strada.

13default Re: SOCIAL la data de Mar Oct 27, 2015 5:17 pm

Thea

Yo
Nu ma bat cu cine nu se bate cu mine.

14default Re: SOCIAL la data de Mar Oct 27, 2015 9:33 pm

evanescent

Fara violentza Ai chef de bataie ?

15default Re: SOCIAL la data de Mar Oct 27, 2015 11:01 pm

Thea

Nu ma bat Sunt pacifista.
Nici macar nu ma cert. Nu m-am certat niciodata cu nimeni, nu e stilul meu. Maxim, daca chiar reuseste cineva sa ma scoata din sarite, in rastimp de cativa ani, il bat metodic, adica ii blochez cu contra-argumente toata argumentatia, si pe urma ii dau drumul si imi vad de treaba.
Altfel, imi vad de drumul meu. Tagadang, tagadang, tagadang...

16default SOCIAL la data de Mar Noi 03, 2015 10:13 am

Admin

Admin
Sfântul Andrei şi Ziua Naţională a României, care se sărbătoresc anual în 30 noiembrie, respectiv 1 decembrie, sunt zile de sărbătoare legală în care nu se lucrează, după cum stabileşte Codul muncii.

Prin urmare, în aceste zile salariaţii vor primi liber de la angajatori. Deoarece în 2015 cele două sărbători pică luni şi marţi, aceştia vor avea parte de un weekend prelungit.

30 noiembrie a fost inclusă în lista liberelor legale în vara anului 2012.

În afară de Sfântul Andrei şi Ziua Naţională a României, ultimele sărbători legale din 2015 mai sunt prima şi a doua zi de Crăciun, însă doar 25 decembrie va pica în timpul săptămânii (într-o zi de vineri, mai precis).

Atenţie! Liberele legale -- precum şi zilele libere plătite prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil -- nu se includ în durata concediului de odihnă anual.

Totuşi, Codul muncii prevede că anumiţi salariaţi sunt nevoiţi să se prezinte la muncă inclusiv în zilele de sărbătoare legală. Aceştia trebuie să beneficieze, conform legii, de compensaţii.

Concret, unităţile sanitare şi cele de alimentaţie publică îşi menţin activitatea în aceste zile, în baza unor programe de lucru stabilite de Executiv. "Prin hotărâre a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unităţile sanitare şi pentru cele de alimentaţie publică, în scopul asigurării asistenţei sanitare şi, respectiv, al aprovizionării populaţiei cu produse alimentare de strictă necesitate, a căror aplicare este obligatorie", dispune actul normativ amintit.

În acelaşi timp, nu se acordă timp liber nici în locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă din cauza caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii.

În aceste situaţii, angajaţilor trebuie să li se asigure, în următoarele 30 de zile, compensarea cu timp liber corespunzător. Dacă acest lucru nu este posibil din motive justificate, salariaţii trebuie să primească un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru.

Angajatorii care nu asigură compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile sau care nu acordă sporul salarial menţionat riscă să primească amenzi de la 5.000 la 10.000 de lei.

Important! Printr-o decizie luată recent, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) a stabilit că, în cazul angajatorilor care se ocupă -- în centrele comerciale -- cu comercializarea cu amănuntul a produselor nealimentare, chemarea la muncă a salariaţilor în zilele de sărbătoare legală este posibilă doar cu acordarea compensaţiilor impuse de lege.

17default Re: SOCIAL la data de Mier Noi 04, 2015 3:56 pm

evanescent

evanescent a scris:Sistemul nu poate fi batut decat in strada.

Eh , uite ca se poate .

18default Re: SOCIAL la data de Mier Noi 04, 2015 3:58 pm

Admin

Admin
Buna Evanescent, pana la urma puterea sta in noi.

19default Re: SOCIAL la data de Mier Noi 04, 2015 4:03 pm

evanescent

Buna Eliza ! Cam pustiu pe aici ...
Da , pacat ca tot timpul se intampla sa moara oameni pentru ca spiritul civic sa reinvie la noi , romanii..

20default Re: SOCIAL la data de Mier Noi 04, 2015 4:08 pm

Admin

Admin
Da, nu stiu ce se intampla cu forumistii nostri, nu mai au timp de forum.
Asa m-am gandit si eu ca numai dupa o tragedie se schimba ceva. Sa vedem ce va urma.

21default Re: SOCIAL la data de Joi Dec 10, 2015 1:03 pm

Admin

Admin
Politia Romana a decis sa faca un cadou inedit locuitorilor Romaniei. Pentru ca se gandeste mereu la siguranta cetatenilor, aceasta a creat un mesaj de informare sub forma unui…colind!

22default Re: SOCIAL la data de Joi Dec 10, 2015 9:28 pm

Thea

Poate l-a compus fostul meu sot

23default Re: SOCIAL la data de Lun Dec 14, 2015 6:15 pm

evanescent

Carosabil SURPAT în centrul Capitalei - Primărie: Restricţiile de circulaţie vor fi MENŢINUTE pentru cel puţin 30 de zile în zona Eroilor.

http://www.mediafax.ro/social/carosabil-surpat-in-centrul-capitalei-primarie-restrictiile-de-circulatie-vor-fi-mentinute-pentru-cel-putin-30-de-zile-in-zona-eroilor-imagini-de-la-fata-locului-14918138

o ce veste minunata , sa vina inghetul mai asteptam

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum