FORUM

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

» ARTĂ - CULTURĂ - RELIGIE - POLITICĂ » BREAKING NEWS » 

ABERATIA ZILEI !

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1default ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Sept 28, 2015 1:40 pm

Admin

Admin
Plenul Senatului a adoptat, marți, o propunere legislativă privind o nouă condamnare a totalitarismului comunist, care urmează să fie examinată și de Camera Deputaților. Pe lângă elaborarea unui raport pentru memoria antitotalitară și construirea unui muzeu național al totalitarismului comunist, proiectul de lege prevede și înființarea unui monument reprezentat de o cruce din oțel, înaltă de 20-25 de metri. Aceasta va fi amplasată în centrul intersecției din Piața Universității și va fi flancată de mai multe drapele naționale.
Construcția monumentului va fi finanțată din fondurile de rezervă ale Guvernului, în 2015, iar, anul următor, cheltuielile vor fi prevăzute în bugetul de stat. Monumentul ar urma să fie inaugurat curând, pe 9 iunie 2016. Așa că, din vara viitoare, bucureștenii ar putea să aibă un nou punct de reper, când se întâlnesc în centru: „la Cruce".
Legea este inițiată de senatorul Sorin Ilieșiu, fost PNL-ist și PSD-ist, apoi independent, acum, din nou, la PSD. Și care, întâmplător, a fost, în tinerețe, membru al PCR și fost director de imagine la Studiourile Cinematografice Buftea. Din CV-ul său, de director de imagine, fac parte seriale ca Racheta Albă sau filme precum Duminică în familie. Plus, câteva filme de propagandă comunistă, la care a contribuit tot ca director de imagine.

După 1990, a co-regizat, alături de Gabriel Liiceanu, documentarul Apocalipsa după Cioran, distins cu numeroase premii, la vremea respectivă. Alte două documentare din acei ani, Te iubesc, libertate! și Piața Universității – România au avut mare succes, devenind repere ale protestatarilor din Piața Universității.

http://citadella.forumer.ro

2default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Sept 28, 2015 1:44 pm

Admin

Admin
Ce lagatura are crucea cu comunismul nu prea stiu, gandindu-ma la multele biserici pe care comunistii le-au ras de pe fata pamantului, dar si domnul in cauza simtind ca a fost ridiculizat cam mult revine si aduce urmatoarele amendamente :

1. Textul 'Monumentul va fi reprezentat de o cruce din metal inoxidabil, similara cu Crucea Eroilor Neamului, avand o dimensiune de 20-25 metri' va fi inlocuit cu textul 'Monumentul va fi reprezentat de o cruce de dimensiune monumentala'.

2. Textul 'Pe Cruce va fi montata o instalatie de iluminare, care va functiona continuu, in memoria victimelor. Crucea va fi flancata de drapelul Romaniei' va fi inlocuit cu textul 'Crucea va iradia continuu lumina, in memoria victimelor. Crucea va fi insotita de drapelul Romaniei'", precizeaza Iliesiu intr-un comunicat remis presei sambata.

S-au terminat toate de facut in tara asta, avem di tati, cruci ne cam lipsesc.

3default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Sept 28, 2015 8:01 pm

Vizitator

Vizitator
Cine finanteaza oricum era clar...populatia. Cine incaseaza nu ne spune mult prea cinstitii Liiceanu si Iliesiu?

4default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Mier Sept 30, 2015 11:26 am

Admin

Admin
Aberatia zilei ar putea fi numita aberatia vremurilor de azi

Un proaspat tatic poate fi prea emotionat sau prea turmentat pentru a pune un nume cat de cat normal bebelusului sau, dar ce a fost in mintea oficialilor care le-au eliberat certificatele de nastere numitilor Tom-Mac-Bil-Bob-Constantin Cojocaru si Mariano Monamour Ion este foarte greu de ghicit.

Mai rau, in ultimul caz este evident ca e vorba de o chestiune premeditata, adica cineva a cautat in dictionar cum se scrie corect "amour" si n-a trantit vreo posibila adaptare care ar fi facut numele si mai caraghios decat e.

Combinatii mortale de nume si prenume :

Ispilante Sentiment Brusli
Cojocaru Tom-Mac-Bil-Bob-Constantin
Strut Modest
Geniloni Sfecla
Randunel Pisica
Ion Mariano Monamour
Intuneric Steluta Luminita
Ramurel Pastrama
Rudolf Pufulete
Tuduce Dorule Dicusara
Vasile San Siro Ciocoi

5default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Mier Noi 04, 2015 4:40 pm

evanescent

Un dobitoc blocat intr-un cliseu : Mircea Badea

"Asa da! Bravo! E minunat! Era momentul ca tinerii frumosi si liberi care cred ca sunt 60 de morti ascunsi la morga sa conduca tara. Plus ca…mineriade.
Sistemul a mai invins o data. Sa vina pedelistii! Astept de mult momentul. In sfarsit s-a intamplat. Pace si securitate!"

6default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Mier Noi 04, 2015 5:51 pm

Thea

evanescent a scris:Un dobitoc blocat intr-un cliseu : Mircea Badea

"Asa da! Bravo! E minunat! Era momentul ca tinerii frumosi si liberi care cred ca sunt 60 de morti ascunsi la morga sa conduca tara. Plus ca…mineriade.
Sistemul a mai invins o data. Sa vina pedelistii! Astept de mult momentul. In sfarsit s-a intamplat. Pace si securitate!"

Sa ne fereasca D-zeu de cei ce cred ca au dreptate doar ei.
Adevarul este un concept omenesc, vesnic trebuie relatat la o minciuna, ca sa se ridice la putere, deci implicit nu poate exista in forma pura in mintile oamenilor. Binele totalitarian este o definitie vaga, adresata unor clipe din trecut ( ca referire ) sau unor utopii viitoare.
Omul ar trebui pur si simplu sa existe in limitele bunului simt si sa tinda la o constiinta impacata. Doar ca, atunci dispare show-biz-ul creat din pancarde demagogice, si cei scaldati de lumina reflectoarelor nu-si vor regasi imaginea sub soarele nostru al tuturor.
Atata timp cat se ciomagesc, nu construiesc nimic, cand se vor accepta toti asa cum sunt, si vor avea puterea sa-si aplece capul din cand in cand unul in fata celuilalt, va fi toata lumea la locul potrivit.

7default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Dum Noi 15, 2015 8:56 pm

evanescent

Ministrul sanatatii a fost retras de pe lista la cateva ore dupa ce a fost propus .

Protestez !

8default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Dum Noi 15, 2015 9:18 pm

Admin

Admin
Sunt total de acord cu tine. Il vrem inapoi !

9default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Dum Noi 15, 2015 9:26 pm

evanescent

Sa facem o petitie ?

10default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Dum Noi 15, 2015 9:33 pm

Admin

Admin
Categoric si sunt sigura ca vor fi multe sustinatoare. Totusi trimisa numai sexului feminin ca s-ar putea sa ne boicoteze cei de pe Marte.

11default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Dum Noi 15, 2015 9:38 pm

evanescent

Noi oricum suntem mai multe , 51 % are castig de cauza . Pai ori e democratie , ori nu mai e

12default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Dum Noi 15, 2015 9:40 pm

Admin

Admin
Ma gandeam la puritane, cele care zic ca nu mai e nimic sfant pe lume.

13default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 10:58 am

Vizitator

Vizitator
Confuzie cazaci, ala e portarul de la Ministerul sanatatii.

14default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 11:00 am

Admin

Admin
Nu conteaza, e bun ! Poate ne arati si tu patratele sa te sustinem la vreun portofoliu.

15default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 11:21 am

Vizitator

Vizitator
Moka? Never

16default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 1:09 pm

evanescent

cris a scris:Confuzie cazaci, ala e portarul de la Ministerul sanatatii.

Noi la rupt usi nu ne pricepem

17default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 1:11 pm

evanescent

Ce s-a ales dom'le de functia de Ministru in ziua de azi , nimic nu mai valoreaza

18default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 1:24 pm

Vizitator

Vizitator
Daca ma arat io ca somer cu beneficii....uitati de sanatate

19default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 1:34 pm

zorro_

Eu votez impotriva. cred ca functia este mai potrivita unei doamne.

O propun si votez pe Andreea Berecleanu (chiar daca nu mai este foarte tinerica )

20default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 2:29 pm

evanescent

Eu protestez iarasi . In realitate arata cu 15 ani mai tanara decat la teveu . Deci s-ar putea sa-i imbrobodeasca pe multi

21default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 2:39 pm

Admin

Admin
Sa ne cautam un doctor estetician ca ea, poate ca job-ul ei are nevoie de imagine, dar mai tarziu cred ca se vad efectele, asa ca mai bine imbatranim frumos la minte.

22default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 3:01 pm

evanescent

Are probleme cu coloana , mai e si pesedista , deci...NU !

23default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 3:02 pm

Admin

Admin
Ne intoarcem la portar atunci?

24default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 3:11 pm

evanescent

Categoric macar de proba , sa-si demonstreze aptitudinile

25default Re: ABERATIA ZILEI ! la data de Lun Noi 16, 2015 8:58 pm

Vizitator

Vizitator
Cred ca vreti sa-l sterg de acolo. Mai in afara de freza parca e tractorist, zau

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum